Pilot a Malý princ - Petr Sís

čtvrtek 12. února 2015

Kdysi dávno, na samém počátku dvacátého století, se ve Francii narodil chlapec, kterému bylo souzeno prožít velká dobrodružství.
Tím chlapcem byl Antoine de Saint-Exupéry. Jeho život definovalo létání, hvězdy a Malý princ. "Dětská kniha", která víc odkazuje na hledání naděje ve válečné době, ve které vznikla, než na cokoliv jiného. 


Pilot a Malý princ není kniha ke čtení. Je to umělecké dílo k prohlížení. Petr Sís v úžasných detailech i celistvých obrazech vykresluje biografii spisovatele, který jednou stručnou knihou ovlivnil tolik lidí. Je to kniha, kterou si otevřete v sobotu ráno u kafe a hledáte všechny ty drobnosti, které jsou v obrázcích obsaženy. Všechny mají význam a dohromady tvoří něco opravdu krásného. Obrázková kniha pro dospělé i děti. Text máte přečtený za 10 minut, ale prohlížet můžete nekonečně dlouho. 

A není to Sísova první kniha. Sís je uznávaný autor a hlavně ilustrátor žijící v New Yorku, jehož knihy začaly v češtině vycházet až v roce 2004. Měla jsem čest i se Stromem života. To je zase příběh Charlese Darwina. Knihy jsou ve stejném formátu a dohromady tvoří krásnou sadu. Sísovy knihy nejsou pro ty, kdo hltají věty po dvou.  Jsou pro požitkáře, vychutnávače, ty, co umí ocenit grafiku a knihy jsou jejich největšími poklady. Pro takové lidi budou knihy Petra Síse drahokamy ve sbírce.


Kniha je o:
zlatých vlasech, letadlech, hvězdách, Francii, ztroskotáních, obloze a poušti.

Čtěte, když:

 • se chcete kochat,
 • máte děti a chcete jim ukázat i trochu jinou obrázkovou knihu,
 • v místní galerii zrovna není žádná zajímaví výstava.
Nečtěte, když: 

 • knihy hodnotíte podle počtu stran, písmen nebo postav,
 • vám Malý princ nic neříká,
 • nemáte rádi biografie a životopisy ani v kostce.
Příbuzné knihy:
Hodnocení:
Jestli je Airbus A380 největší dopravní letadlo a sama nemám ani malý model letadla, tak tuhle knihu hodnotím jako horkovzdušný balón. 

2 komentáře:

 1. Miluji Sísovy knížky! Nejvíc mi učaroval asi Ptačí sněm - je hodně obrázková a málo textová. Hodně se mi líbí i Zeď a TIbet. Ale vlastně se rozplývám nad každou jeho knihou. Nejraději bych si některé stránky zarámovala a pověsila na stěnu, tak moc se mi líbí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím rámováním to mám podobně, ale když knížky se neničí...

   Vymazat

Proudly designed by | mlekoshi Playground |