Podivný případ se psem

čtvrtek 13. srpna 2015

Jmenuji se Christopher John Francis Boone. Znám všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7507. Když jsem se poprvé setkal se Siobhan, ukázala mi tenhle obrázek :-( a já věděl, že to znamená "smutný", což je to, co jsem cítil, když jsem našel mrtvého psa.
Pes, kterého Christopher našel, nebyl jenom mrtvý. Byl prokazatelně zavražděný. Někdo do něj zabodl vidle. A taková vražda není jen tak. To se musí vyšetřit a tak se do toho Christopher pustil. Christopherovi je patnáct, má rád Sherlocka a je autista. Ze zápisků z vyšetřování sepisuje detektivní knihu, ze které se nakonec stane něco mnohem víc.


Podivný případ se psem je příběh, který na malém prostoru vzbuzuje velké emoce. Christophera jsem si zamilovala a hrozně jsem mu držela palce. Mám prostě slabost pro nevinná a bezelstná stvoření. I když by se knihy s hlavními hrdiny, kteří trpí mentální poruchou, téměř daly přehazovat vidlemi, tuhle určitě nevynechejte. I ostatní postavy totiž stojí za to a kromě sondy do uvažování Christophera, Haddon v pozadí vykresluje i příběh jeho rodičů. A tam pro mě tkvěla největší bolestivost celého příběhu.

Do děje čtenáře vtahuje ich forma vyprávění a nákresy i matematické úlohy, kterými chce Christopher objasnit postup vyšetřování. A nebojte! Na psa se nezapomene! Navíc se v celé té tragice najde i dost vtipných momentů. V neposlední řadě má loňské vydání z nakladatelství Argo skvělou obálku! Stejně jako Haddonův Červený dům, na který se už chystám. 

Kniha je o:
vidlích, lžích, červených a žlutých autech, logice, kryse, vyšetřování, prvočíslech a trpělivosti.

Čtěte, když:
 • máte náladu na tragikomiku,
 • chcete knihu, která se čte sama,
 • rádi přijímáte život takový, jaký je.
Nečtěte, když:
 • nemáte soucit,
 • jste přesvědčeni, že o vážných tématech by se mělo psát jen vážně,
 • chcete opravdický detektivní příběh se vším všudy.
Příbuzné knihy:
Hodnocení:
Jestli má Christopher jako domácího mazlíčka krysu a moje máma se myší bojí, pak tuto knihu hodnotím jako činčilu.

6 komentářů:

 1. Tuhle knihu jsem četla letos a hrozně moc se mi líbila. Přemýšlím, že dám šanci i další Haddonově knize, protože píše fakt úžasně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem na tom úplně stejně. Tak uvidíme :)

   Vymazat
 2. No vida, to zní zajímavě. Myslela jsem si, že je to jenom divadelní hra, ale ta je očividně podle knížky. Trochu mě štve, jak se v poslední době všude vyrojili autistické postavy, ale tohle zní celkem dobře :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O knize jsem se dozvěděla taky na základě úspěchu divadelního představení. To jsem sice neviděla, ale knížka byla dobrá. Docela by mě teď zajímalo i to divadelní zpracování.

   Vymazat
 3. Knihy o autismu mám moc ráda, i proto, že částečně působím jako asistentka dětí s PAS a tak je mi tahle oblast celkem blízká. Podivuhodný případ se psem je jedna z těch knih, o kterých vím, že si je chci přečíst, ale pořád se k tomu nemůžu dokopat. Asi si knížku nechám při nejbližší příležitosti nadělit jako dárek, to by mohlo pomoci :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dobrý nápad. Zvlášť pokud se ti taky líbí ta obálka ;)

   Vymazat

Proudly designed by | mlekoshi Playground |